Ribari imali dobar ulov

Hrvatski ribari u lovu na sitnu plavu ribu

Napisala Anita Palada
Foto Anita Palada

Kako ribari na ribu bacaju svjetlosne čini?

Fermaaaa! – naredio je kapetan broda. Usidrite! Riba je pod brodom. Raspalite reflektore – davao je upute. 

Mladi je kapetan za kormilom, ozbiljnog lica, promatra nebo već dobro osuto zvijezdama, mirno more oko sebe i svjetleće ribarice u daljini. Nitko ga ne želi ometati jer svi znaju da razmišlja o noći pred sobom. Neizvjesnost će vladat sve do zore kada će se znati tko je koga nadmudrio,  ribari ribu ili ona njega. Bačene svjetlosne čini trebale bi je zavesti i umiriti kako bi se pred zoru  što lakše uhvatila  u mrežu. Hoće li je ribari i ovaj put uspjeti nadmudriti?

Ribarica u lovu na ribu
Foto Anita Palada/Ribarica iz Rogoznice isplovljava prema poziciji

Brige mladog ribara

Protekle im noći i nisu bile baš uspješne. Riba im nije baš bila sklona, ulov je bio slab, a pred  nekoliko noći desile su se i nedaće koje neće biti lako zaboraviti. Teško se breme nadvilo nad njihova  leđa.  Slab ulov i “pegule” noćna su mora  svakog ribara. Trebalo je sve to izgurati, a ne pokleknuti!

Ove je noći kapetan odlučio okušati sreću na desetak milja vanka Rogoznice, malog dalmatinskog mjesta, odakle mnogi ribari sa svojim brodovima kreću u lov  put otvorenog mora.  Otišao je u lov na inćune, pa što bude. Ljetna je noć, na svu sreću more je mirno, a nebo bez oblačka i bez nagovještaja ljetnjih nevera. Dok brod lagano plovi prema poziciji čuju se samo lagani udari valova o dva pomoćna broda privezana uz njegovu krmu.  Jedan će im u zapasu pomoću svjetlima odvući ribu od glavnog broda, a drugi će pomoći razvući mrežu.

Međutim, ni noćas mladom kapetanu riba na sonderu nije slala dobre signale. Ništa od lova na inćuna. Mora spasiti noć! Kroz mrkli mrak  odlučno, bez mnogo premišljanja, okreće brod  i vraća se natrag, na poziciju od srdele.   “Kad neće inćun onda će srdela, nema odustajanja” – staloženo će tridesetogodišnjak!  Prema manirima izgleda da je već dobro izučio ribarski zanat. Nema panike, a nema ni predaje. Znao je već iz iskustva da bi na nekoliko milja od kraja, prema otočiću Svilan mogao uloviti srdelu. To je među  dalmatinskim ribarima već dobro poznata  lovna  pozicija.

Ovo nam je već  petnaesta radna noć u ovom mjesecu. Naporan je bio ovaj mrak! Trebalo je izdržati sve nedaće, ali još pet dana i mjesečina će, vrijeme kada je mjesečeva svjetlost jača od reflektora na brodu. Riba se tada ne kupi u jata, već pliva razdvojeno. “Nema količine i ne isplati nam se loviti u tim uvjetima, a i prema zakonu RH ne možemo loviti više od dvadeset dana u mjesecu. Nema odmora! Tih desetak dana, koliko ćemo biti privezani uz kraj, iskoristit ćemo vrijeme za urediti brod i iskrpiti mrežu – objašnjava mladi kapetan vrlo razborito.

Kad neće inćun onda će srdela

Noć je brzo prošla. Nakon nekoliko nemirnih i isprekidanih sati sna na pomolu je nova akcija, mnogo zahtjevnija od one večernje kada je pomoću sondera trebalo naći jato ribe,  usidriti  i raspaliti reflektore da obasjavaju pučinu i prikupljaju  ribu. Tko li će pobjediti? Znanje i murost mladog ribara ili riba pod morem?

Ali u ribaru sve već vrije, adrenalin raste!

Molaaaa! – viče kapetan, pozivajući  svoju družinu da pusti mrežu u more.

“Molaaaa” – viknuo je još jednom pun adrenalina. Brzo su se otpustili konopi i mreža je s krme počela lagano kliziti u more. Lov na srdelu je krenuo!  Veliki brod kruži, paše mrežom ribu. Kapetan je oprezan, napet jer mora napraviti što pravilniji krug  kako bi pod morem zahvatio što veću količinu ribu. Vrlo je svjestan da ovaj zapas mora iskoristiti jer o njemu ovise mnogi.   

Polaaaa! Kvarat! – viče  mornar iz sveg glasa dajući  kapetanu do znanja  koliko još mreže s krme mora pasti u more. Mreža u moru! – bila je zadnja uputa.

Razigrane tune ribarima potpuno uništile  novu mrežu   

Nemaju više kontrolu nad njom. Muk, tišina i napetost. Što li će se događati pod morem? U kraljevstvu je mora i podvodnog života. Hoće li se opet kao neki dan u nju zaplesti predatori, razigrane tune ili dupini u potrazi za plijenom.  Hoće li morati prekinuti ribarenje, iskrcati i ovu mrežu na rivu  kako bi je  danima krpali po  ljetnoj žegi? Neizvjesnost raste! Strah od napada  predatora je velik. Hoće li iz mora izvući cijelu mrežu?

Ježe se od same pomisli da bi im se u mrežu ponovo mogle zaplesti tune ili dupini i iskidati je tražeći plijen. Još im se ta nemila scena vrti pred očima. Tune, mrcine teške oko dvestotinjak kila izranjaju i uranjaju pod more, zabadaju se teškim tijelima u mrežu grabeći plijen. 

Dok su izvlačili mrežu iz mora imali su što vidjeti. Šok! Pretpostavljali su da bi moglo biti štete, ali tolike? Nisu mogli ni zamisliti! Komadi  pokidane mreže vijorili su na sve strane, visjeli, onemoćalo se klateći pod zaostalim kapljicama mora. Napravili su je samo nekoliko mjeseci ranije! Spajali je svojim rukama i šivali mjesecima, uložili mnogo truda i rada, odrekli se slobodnog vremna.

Dobar ulov ribe u mreži plivarici
Foto Anita Palada/ Mrežu plivaricu često kidaju tune i dupine

Ulov je iz mreže izlazio na sve strane

Potpuno slomljeni nisu mogli vjerovati koliko su im štete tune napravile u svega sat vremena.  

Ulov iz pokidane mreže izlazio je na sve strane. Brzo bi oni zaboravili loš ulov, ne bi im bio ni prvi, a ni zadnji, ali mreža vrijedna na stotine tisuća kuna potpuno je uništena. Potrošili su se šivajući je i sada kada se taj trud trebao naplatiti uništilo ju je jato razigranih tuna.

Iako šokirani znali su da moraju naprijed! Napravili su plan! Ukrcat će na brod rezervnu, ali mnogo manju mrežu. Pomoći će dok se ova ponovo ne dovede u red. Bolje i manji ulov nego potpuna stanka usred sezone. Znali su da je ponovo  težak period pred njima, krpanje mreže, tko zna koliko dana? Neizvjesnost, previranja, unutarnje borbe i stalna iščekivanja dio su njihove svakodnevice.

Ali nije bilo mjesta za paniku i samosažaljenje. Znali su da trebaju odraditi još nekoliko preostalih noći do kraja mraka, nakon čega će se uhvatit krpanja mreže kako bi je što prije osposobili za rad.

Ovladali su oni i noćas vrlo spretno, brodom, mrežom, ribom i dubokim  morem. Vrlo sinkronizirno i jednostavno!  Muški snažno i pribrano.

Ribari zadovoljni dobrim ulovom

Izlazi mreža, cijedi se more, a već dolazi i pokoja srdela zapletena u njoj.  “Dobra riba”  – uzviknuo je  mladi kapetan.  “Imamo dobar ulov!” Nekoliko motivacijskih rečenica odmah je podiglo raspoloženje među ljudima. “Još samo da se mreža cijela istegne iz mora i riba ukrca na brod ” – oprezno će s krme  jedan od mornara.   

Imali su ovaj put mnogo sreće. Ulov je bio odličan i sve je prošlo u najboljem redu. Srdelom su ispunili cijeli brod, a mrežu uredno, po ribarskom pravilu složili na krmu i pripremili je za sljedeći dan ribarenja.

Bili su zadovoljni, toliko da su imali volje hranili i jata galebova koja su kliktala i gladno kružila oko broda. Bacali su im srdele, takmičili se među sobom tko će više i uspješnije nahraniti odabranog  galeba. Smijali se! Da, trebalo im je samo malo sreće da se prepuste malim životnim radostima.  

I sveti je Petar bio ribar

Jednako kao nekad i galilejski ribar Petar kada ga je Isus obdario dobrim ulovom. “Ribar ne može biti svatko, samo onaj tko ima hrabrosti  ploviti po uzburkanom moru, odvažan je, neustrašiv, nepokolobljiv i kao takav odabran od Boga” – kazao je Isus svom učeniku Petru.

Hvala ti sveti Petre ribaru na ovom iskustvu, ali vidim da nikad ne bih naučila loviti ribu. Ne znam kako bih na nju mogla baciti svjetlosne čini poput mladog kapetana i uhvatiti je u mrežu. Izgleda da je ipak dar od Boga odvažno  ploviti morskim bespućima, biti neustrašiv pred olujama i strpljiv u iščekivanju dobrog ulova.

Nakon ove noći provedene na moru uvidjela sam da taj  dar bez Božje providnosti stvarno ne može imati svatko!